Kodėl mes nebegalime būti be savo telefono?

Nesvarbu, ar jūsų kišenėje iPhone X 10 priedai ir pats telefonas, ar senesnės kartos prieš 10 metų pirktas Hueway – jūs tikriausiai esate priklausomas nuo šio išmanaus ar kiek lėtesnio prietaiso. Kodėl taip nutiko, kad esame priklausomi nuo savo telefonų?

Telefoną visada turime su savimi, tikriname dažniau nei reikia

IPhoneGalite paklausti pas bet kurį žmogų, o pirmiausiai pas save, kaip dažnai tikriname telefoną. Prisiminkime laikus, kai namuose kabodavo stacionarus, vadinamasis laidinis telefonas, ir jo tikrinti nereikėdavo taip dažnai. Jo išvis nereikėdavo tikrinti. Neidavome prie jo ir neklausydavome, ar kas nors neskambins. Jeigu turėdavome auto atsakiklį, palaukdavome kelias dienas, tik tada išklausydavome žinutes. O kas yra su dabartiniais išmaniaisiais telefonais? Dieną į jį žvilgčiojame kone visą parą. Nuolat bandome pažiūrėti, kas rašo. Tikriname internetą, kartais, kai naktį nesimiega, nors ir žinome, jog nederėtų – per telefoną įsijungiame naujienų portalus. Tai – labai blogas dalykas ir jo daryti nereikėtų. Mums reikėtų išmokti ir vėl sugrįžti prie laiko vientisumo be nervingumo, be nuolatinio telefono tikrinimo, išmokti gyventi šia diena. Telefoną naudoti pagal paskirtį, o ne dėl jo tikrinimo.

Psichologinė priklausomybė: santykių su žmonėmis imitavimas

Psichologai prasitaria, kad priklausomybė prie telefono yra susijusi su žmogaus įgimtu socialumu kaip instinktu. Mums būtina bendrauti ir palaikyti ryšius, jie, o ir pripažinimas mums kelia malonumą, kurio nuolat siekiama. Evoliucijos teorijos šalininkai aiškina, kad visa tai mums sukelia išlikimo instinktas. Būtent dėl jo ir elgiamės taip, o ne kitaip. Taigi, telefonas simbolizuoja tuos ryšius su žmonėmis. Nuolat tikrinamės, ar nėra praleistų skambučių, ar nėra praleistų žinučių, ar nėra notifikacijų feisbuke ir kitokio tipo priminimų, pranešimų. Visa tai mums gali reikšti pripažinimą, taip pat komunikaciją. O tai, kaip minėjome, ir yra bendravimas, nuo kurio gali išsivystyti priklausomybė, paskatinta prigimties.

Ten mūsų laikrodis

Kita paprasta praktiška priežastis – poreikis pasižiūrėti į laikrodį. Anksčiau žmonės pasižiūrėdavo į saulę ir tai buvo tikra. Dabar mes viskam turime dirbtinius pakaitalus. Vietoje gyvenimo turime meną, vietoje saulės turime laikrodį, vietoje žmogaus, turime žinutę feisbuke. Tai ir praplečia mus, ir suteikia daugiau galimybių, ir apriboja. Vietoje natūralios esmės, kurios reikia mūsų prigimčiai, nuolatos turime kažką netikro ir dirbtino. Be to, telefonas yra ir mūsų portalas į internetą, nuo kurio taip pat esame priklausomi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *