Kalbos pokyčiai su mobiliuoju telefonu

Saugus telefonasJeigu apsilankytumėte tokioje telefonų ir jų priedų parduotuvėje kaip http://priedaimobiliems.lt/, pamatytumėte, kaip iš esmės keitėsi telefonų dizainas. Dabartiniai priedai mobiliems telefonams yra jau kitokie, negu būdavo seniau. Ir pačių telefonų – to senovinio modelio beveik nelikę. Tik kas yra tas senovinis modelis? Tai tokie mobilieji telefonai, kurie turėjo miniatiūrinį ekraną ir daug klaviatūros mygtukų. Mes matome, kad su telefonų pokyčiais atsiranda ir dizaino evoliucija. Tačiau nepamirškime, kad kartu vyksta ir kalbos evoliucija, kuriai įtaką daro telefonai.

Kalbos ženklų supaprastinimas

Jeigu pavartytumėte naujausius lietuvių kalbos vadovėlius arba kokius nors inspekcijų tyrimus, pamatytumėte naujai išspausdintą pasenusią informaciją apie kalbos ženklų pasikeitimą, naudojant mobiliuosius telefonus. Taigi, prieš 10 metų turint telefonus su mygtukais, SMS žinutes rašyti būdavo sunkoka. Tam, kad išgautum „V“ ženklą, reikėdavo net tris arba keturis kartus paspausti tą patį mygtuką. Tam, kad išgautum „W“, galima spausti tik 1 kartą, nes jis pirmas eilėje. Štai dėl ko senesniais laikais naudojant mobiliuosius telefonus su mygtukų klaviatūra, būdavo dažnai SMSžinutėse vartojami nelietuviški simboliai vietoje lietuviškų. Taip pat ne visuose telefonuose būdavo lietuviška klaviatūra, taigi, lietuviški žodžiai dažnai tiesiog iškart automatiškai pradingdavo. Tai atsispindėjo kalboje.

Grįžimas į lietuvių kalbą

Šiais laikais, kai yra naudojami pagrinde išmanieji telefonai su dideliais ekranais, matome akivaizdų skirtumą. Lietuvių kalba tampa prestižine, jos vartojimas telefonu yra kur kas labiau privilegijuotas. Klaviatūros turi sandarą kaip kompiuteriuose, nes liečiamas ekranas ją imituoja. Tad nėra tikslo vietoje „v“ rašyti „w“ ir panašiai. Taip pat yra visur integruota lietuviška klaviatūra. Taigi, rašome kaip kompiuteriu ir naudojame lietuvių kalbą. Kitas aspektas – iškart galima pastebėti, jog nyksta SMS paklausa. Pirma, beveik visi ryšio operatoriais suteikia planus, pagal kuriuos lengvai gauname nemokamus pokalbius, tad dažnai greičiau yra tiesiog paskambinti. Antra, naudojantis socialiniais tinklais žmonės daug greičiau išsiaiškina reikalus, negu per SMS. Taigi, kalba vartojama didesniais kiekiais, kaip rašant rišlų tekstą. SMS nyksta. Matome, kad telefonų evoliucija paveikia visas gyvenimo sritis. Mūsų kasdienius gyvenimo, elgesio, įpročių modelius, dizaino ir vizualumo supratimą, gyvenimo tempą, o taip pat neišvengiamai ir kalbą bei jos vartojimą. Dėl to visai verta būti tame srute ir ritme, ir nepamiršti laiku atsinaujinti savo telefono aparato ar jo priedų, ir taip gyventi šių laikų pažangoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *